Nowy numer 25/2018 Archiwum
 • Żona i matka
  15.11.2017 01:08
  Rewelacyjny film!!!!!! Gorąco polecam!!
  doceń 21
  • Savonarola
   20.11.2017 02:46
   A ja goraco polecam inny,nie mniej rewelacyjny, film pt.Czterej pancerni i pies. Po obejrzeniu mialem taka wewnetrzna pewnosc,ze gdybysmy mieli dwa takie czolgi jak Rudy,to bysmy sami ta wojne wygrali.
   doceń 7
 • (wujek) Olek
  15.11.2017 11:59
  "Bóg jako stwórca dobra i zła" to Allah i herezja, to nie Bóg Izraela, ten jest wyłącznie stwórcą i gwarancją dobra. Zło jest brakiem dobra, jak ciemność brakiem światła. Byłem na wykładzie "Żydzi i protestantyzm", czytając przedtem Lutra "O Żydach i ich kłamstwach". Luter o Judaizmie nie miał zielonego pojęcia, nie znal dzieł Majmonidesa ani "Przeciwko Poganom" Tomasza z Akwinu, jego interpretacja Pisma Świętego, szczególnie jego nowe "usprawiedliwienie" oderwało "wiarę" od czynu, cos co z korzeniami chrześcijaństwa nie ma nic wspólnego. Herezja. Już Żydzi jego czasów, którzy na początku mieli go jak "wroga naszych wrogów" za przyjaciela, szybko sie na tym poznali. On sam, rozczarowany, że nie stają sie poddanymi hrabiom protestantami, zaczął przeciwko nim szczuć, plon tego co Luther zasiał zebrała III. Rzesza. Przez poddanie swojego "kościoła" pod władze hrabiów, stworzył "plemienny kościół", jak sie jego zwolennicy później określali "Blut von unserem Blute (krew z naszej krwi)". Herezja. Bo Chrześcijaństwo jest powszechne.
  doceń 13
 • hrabia
  15.11.2017 14:46
  Panie . Dziekuje Ci za Marcina Lutra doktora teologii katolickiej, story ryzykujac wlasnym zyciem dazyl do odnowy skorumpowanego Kosciola rzymskiego, walczyl z wypaczeniami tej upadlej moralnie instytucji i stal sie powodem odnowy Kosciola w duchu Soboru w Trydencie. Sam Kosciol przyznal Lutrowi racje zaprzestajac handlu odpustami I dostojensywami koscielnymi i zwracajac sie w kierunku Slowa Bozego zapisanego w Pismie Swietym. Nasz kraj przezywal okres swojej najwiekszej swietnosci kiedy okolo 20% polskiej szlachty przeszlo na luteranizm i kalwinizm. Niestety zwyciestwo jezuickiej kontreformacji zapoczatkowalo proces upadku naszej ojczyzny, zakoncznego rozbiorami. Dziekuje Ci Panie za te kraje, ktore w czasach reformacji poparly Lutra, bo do dzisiaj sa to kraje do ktorych ucieka nasza katolicka mlodziez w poszukiwaniu lepszej przyszlosci.BOG jest Sedzia sprawiedliwym... A komentujac ten obludny film o wspanialym czlowieku mozna powiedziec- psy szczekaja , a karawana idzie dalej.
  doceń 11
  • (wujek) Olek
   15.11.2017 15:30
   Hrabia i szlachta nie przechodzili na protestantyzm dlatego, że teologia Lutra była mądrzejsza czy czystsza, ani że jego wiara była bliżej Chrystusa, wręcz odwrotnie, z chęci większej i bardziej dowolnej władzy nad swoimi klechami i ludem. Z "reformacją" Lutra zaczął sie upadek cywilizacji europejskiej i chrześcijaństwa, jeden ze szczytów tego upadku to Deutsche Christen, zobacz https://pl.wikipedia.org/wiki/Niemieccy_Chrześcijanie no i "nasza" (nied-)oświecona IV. neoliberalna LBGTQIAZ ... Rzesza, najbardziej zakorzeniona w protestanckich państwach dowolnego prawa. Mamy 500 lat doświadczenia, wystarczy popatrzeć i już trzeba gorzko żałować.
   doceń 14
   • hrabia
    15.11.2017 18:16
    A ja mysle, ze wraz z rozwojem nauk Lutra nastapil w Europie cywilizacyjny postep. W krajach luteranskich zanikl analfabetyzm, bo kazdy musial " karmic" sie Slowem Bozym, wiec czytanie I znajomosc Pisma Swietego stala sie powszechna. Z czytanie brala sie wiara w jedynego, prawdziwego Boga, a Bog ktory jest Sedzia sprawiedliwym zaczal blogoslawic tym krajom. Zapewniam Cie wujku Olku, ze Finlandia, Szwecja, Dania,Norwegia,Holandia,a newet Islandia maja sie dobrze. Tolerancja wobec gejow wynika z przykazania milosci blizniego, podobnie jak tolerancja wiec uchodzcow, takze tych z katolickiej Polski.
    doceń 10
    0
   • JJ
    17.11.2017 02:46
    @hrabia - tiaaa... niewazne, ze Luter glosil najwieksze hrerezje, wazne, ze potem szkoly zaczeto budowac ;). PS. Nie ma tolerancji dla grzechu (w szczegolnosci homoseksualizmu i cudzolozenia) w Chrzescijanstwie i nie zamydlaj tutaj oczu protestanckimi, heretyckimi, zaklamanymi manipulacjami w kwestii interpretacji Pisma Świętego.
    doceń 10
    0
  • Finwal
   16.11.2017 09:33
   można sobie porównać Franciszka z Asyżu i Marcina Lutra; obaj chcieli odnowić Kościół ale poszli innymi drogami; jeden w absolutnej pokorze, drugi przekonany o swojej nieomylności
   doceń 13
   • hrabia
    16.11.2017 17:04
    Papieze o swej nieomylnosci dowiedzieli sie zupenie niedawno. W czasach Lutra byli jeszcze zupelnie normalni I mylili sie jak my wszyscy a i teraz jakos nie naduzywaja swojej nieomyslnosci , moze sami w nia nie wierza?
    doceń 5
    0
   • śwjacenty
    20.11.2017 09:47
    Z odnowy franciszkańskiej niewiele zostało skoro pod koniec średniowiecza Kościół znajdował się w opłakanym stanie. Poza tym św. Franciszek miał łatwiej o tyle, że trafił na papieża wielkiego formaty, którym był Innocenty III. Papieże z czasów Lutra to karykatury przywódców duchowych. Ich jedyna zaletą był dobry gust w dziedzinie sztuki i architektury.
    doceń 4
    0
 • Voy
  16.11.2017 18:44
  Do hrabiego.....dokąd dojedzie ta karawana , mimo że psy szczekają na trwogę?Nieszczęsny ,kursancie historii z dzieł WKP(b)
  doceń 4
 • JJ
  17.11.2017 02:38
  Papiez Franciszek: Dziekujemy za duchowe i teologiczne dary otrzymane za posrednictwem reformacji:
  http://gosc.pl/doc/4285884.Katolicko-luteranska-deklaracja-na-zakonczenie-obchodow

  No i jak to teraz brzmi?
 • Kael
  17.11.2017 09:00
  Pan Braun kocha osadzac. A prawda to nie tylko jednostronne rzucanie kamieniem. Kto jest bez winy... Pan Braun w swoim mniemaniu, zapewne uwaza ze jest. Mnie by interesowal film dokumentalny o calosci sytuacji polityczno-spolecznie-religijnej z czasow Lutra. Ale na uczciwosc obu stron trzeba poczekac pewnie jeszcze 100 lat.
  doceń 11
  • sp
   17.11.2017 11:00
   Nie oglądałem filmu (a Ty?), ale jeżeli tam są wypowiedzi Lutra, to kto rzuca kamieniami w kogo?
   • Kael
    17.11.2017 16:01
    Tylko Lutra i wszystkie jego wypowiedzi? Tak sobie a muzom wyglaszal je bez zwiazku, bez kontekstu, do nikogo.... Luter nie zyl w prozni i mnie interesuje to otoczenie.
    doceń 8
    0
   • sp
    19.11.2017 21:31
    Pisałeś wyraźnie o jednostronnym rzucaniu kamieniem. Więc ja pytam o te Twoje słowa: kto rzuca?
    Jeśli zaś to jednak Ty zarzucasz p. Braunowi manipulacje, to trochę brzydko tak bez dowodów i być może nawet bez oglądnięcia filmu.
    doceń 2
    0
  • JJ
   17.11.2017 21:17
   Luter sam sie osadza, bo jego "madrosci" nie przetrwaly proby czasu. Kazdy moze sam to ocenic czytajac na Wikipedii wypowiedzi Lutra, sa tam m.in. wezwania do zabijania zbuntowanych chlopow, czy uragajace Biblii herezje i madrosci rodem z gimbazy.
   • śwjacenty
    20.11.2017 09:50
    "Luter sam się osadza, bo jego "mądrości" nie przetrwały próby czasu". Zgodzi się z tym każdy uczciwy ewangelik. Przetrwała tylko głoszona przez Lutra Ewangelia i sformułowana przez św. Augustyna i przypomniana tylko przez Lutra doktryna o usprawiedliwieniu z łaski skutecznej przez wiarę.
    doceń 3
    0
   • Ptyś
    20.11.2017 18:13
    @swjacenty - w filmie jest fragment wyjaśniający radykalna różnicę między myślą Augustyna i Lutra oraz to, jak Luter zniekształcił nauczanie świętego z Hippony. Ale niestety, aby to wiedzieć, to trzeba objrzeć
    doceń 1
    0
 • śwjacenty
  17.11.2017 15:27
  Jeżeli katolicy w Polsce będą karmieni takimi manipulacjami i tak podgrzewani do nienawiści wobec innowierców to przewiduję prześladowania. Niech to się zmiksuje z takimi jak pan Międlar i będzie się działo...
  doceń 11
  • JJ
   17.11.2017 21:15
   Stosujesz znana od dawna polityke manipulacji - jak mowia o nas niewygodne prawdy, to krzyczmy, ze to nazisci i ze wzywaja do mordowania nas. A tmczasem "madrosci" Lutra sa dostepne na Wikipedii i kazdy ma do nich dostep. Polecam goraco ta lekture - sa tam m.in. wezwania do zabijania zbuntowanych chlopow, czy uragajace Biblii herezje i madrosci rodem z gimbazy.
   doceń 5
 • Temida
  17.11.2017 22:35
  Filmy o charakterze propagandowym nie maja ambicji ukazania calej prawdy,czy prawdy obiektywnej. Ich zadaniem jest osiagniecie zamierzonego celu,w tym przypadku zdyskedytowanie,osmieszenie,oczernienie niemieckiego reformatora. Trudno jest Kosciolowi przyznac Lutrowi racje,bo ciagle w pamieci swiezy jest podzial jaki dokonal sie pod wplywem pisemnych rozmyslan skromnego,aczkolwiek upartego i porywczego mnicha. Koscielna propaganda chetnie przypisuje Lutrowi rozne bzdury,jedoczesnie przemilczajac tlo historyczne na bazie ktorego nastapil protest. Papieze czasow Lutra nie byli godni sprawowania funkcji widzialnej glowy Kosciola. Byli to ludzie,ktorzy swoim zachowaniem bardziej przypominali cesarzy niz przywodcow religijnych. Nie wypada pewnie wspominac o ich rozwiazlym zyciu,o zamilowaniu do bogactwa,o korupcji. Historia i sam Kosciol przyznali Lutrowi racje. Nie mozna juz sobie kupic dostojenstw koscielnych,nie wciska sie maluczkim bezwartosciowych odpustow,nastapila odnowa zycia moralnego kleru itd. Kosciol katolicki w sumie wiele zawdziecza Lutrowi,ale niechetnie sie do tego przyznaje. Pewna odwilz w ocenie Lutra nastapila za czasow pontyfikatu BenedyktaXVI,ale trwala krotko. Obecnie w Kosciele powszechnym fukcjonuja dwa nurty. Jeden zainicjowany przez papieza Franciszka,ktory docenil Lutra biorac udzial w tzw. swiecie reformacji,w Lund;a drugi nurt bardziej radykalny reprezentyja nasi ,rodzimi,koscielni mysliciele w osobach ks. T.Guza,czy G. Brauna. Oni jak wiekszosc Polakow maja na punkcie Niemca,niemaly kompleks,stad takie zaciekle ataki. Bledem Kosciola w ujeciu historycznym bylo zlekcewazenie Lutra,jego checi do dyskusji i naiwne przypuszczenie,ze Luter przedlozy posluszenstwo,nad rozsadkiem.
  doceń 10
  • Ptyś
   20.11.2017 18:15
   Ciekawe, kto z piewców Lutra wie, że w 95 w swoich tezach uznawał on prawo papieża do ustanawiania odpustów ? Warto o tym wiedzieć i dlatego warto obejrzeć film :)
   doceń 1
 • (wujek) Olek
  17.11.2017 23:42
  Chrześcijaństwo nie wzięło sie znikąd. Ma swoje korzenie w Judaizmie i z nim wiele wspólnego. "Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego." znajdujemy w Tanachu i Ewangeliach, tak mówił rabbi Hillel do obcego, który chciał sie na szybko dowiedzieć, co to Judaizm. Pierwsza cześć, pierwsze przekazanie tego cytatu, to początek "Słuchaj Izraelu", najważniejszej modlitwy Żydów. "Po czynach ich poznacie", również wspólne dziedzictwo. Luther z tym skończył, "sola fide, sola gratia" wykorzeniła protestantyzm z tej boskiej tradycji. Jak widzimy, "po czynach". 500 lat upartości i braku refleksji, "non, rien de rien, non, je ne regrette rien ": Początek "nowoczesności".
  doceń 6
 • śwjacenty
  18.11.2017 11:57
  Stosując metody pana Brauna (bliskie ks. Guza) można by zrobić np. film o katolickim albo prawosławnym wpływie na rozwój totalitaryzmu faszystowskiego we Włoszech, narodowo socjalistycznego w Austrii i Bawarii albo bolszewickiego w Rosji. Byłaby to taka sama bzdura jak wykłady ks. Guza o Lutrze i jego rzekomej odpowiedzialności za nowożytne rewolucje albo film pana Brauna.
  • Savonarola
   18.11.2017 15:40
   Stosujac metody pana Brauna mozna zrobic film o pontyfikacie Jana Pawla II z perspektywy setek,jesli nie tysiecy afer z udzialem ksiezy-pedofilow,zastanawiajac sie jednoczesnie o ilu z nich papiez wiedzial i co w tym temacie zrobil...jesli w ogole cos zrobil. Naturalnie wszyscy gleboko wierzymy,ze nasz swiety o tych aferach nie byl informowany i nie musial podejmowac decyzji-czy stanac w interesie obrony dobrego imienia Kosciola,czy kierowac sie dobrem ofiar,w tym przypadku-dzieci.Gdyby pan Braun i jego "fachowcy" wzieli na "warsztat" skandale natury moralnej w Kosciele i zrobili to z taka pasja,z jaka krytykuja Lutra,to pewnie wszyscy bylibysmy totalnie oburzeni.
   doceń 9
  • KJ
   20.11.2017 13:49
   To zrób, chętnie obejrzę.
   • Temida
    20.11.2017 23:23
    Do KJ. Ja mysle,ze takie filmy juz zostaly nakrecone. Jednym z nich jest film pt. Legiony Chrystusa,innym Spotlight,ale katolicy nie powinni ich ogladac-za duzy ladunek niewygodnej prawdy o czarnych owcach Kosciola. Poza tym szokujace jest w nich nie to,ze w Kosciele znalazly sie osoby zboczone,tylko metody jakimi poslugiwal sie Kosciol ,aby te afery zatuszowac,broniac dobrego imienia Kosciola.
    doceń 4
    0
 • Łysiak
  18.11.2017 23:00
  Do Kael i innych obrońców Lutra. Skutki rewolucji Lutra są opłakane do dziś; dziś mamy 30 tysięcy związków chrześcijańskich w samej Ameryce Łacińskiej. Każdy pastor się czuje papieżem, a nawet więcej - Magisterium Kościoła, więcej - Soborem. A Chrystus nie tworzył różnych kościołów, tylko jeden!
  doceń 13
  • Savonarola
   21.11.2017 21:51
   Oj Lysiak,Lysiak...Pastorzy sa nauczycielami Slowa Bozego.Ich pozycja w Kosciele nie jest nadrzedna,bo zatrudniani sa przez tzw. starszych Kosciola,ktorzy reprezentuja cala spolecznosc Kosciola i sa rzeczywista wladza w danym Kosciele. Starsi Kosciola decyduja o tym kto jest pastorem,ile zarabia i jak dlugo trwa jego zatrudnienie.Starsi Kosciola wybierani sa sposrod czlonkow Kosciola. Nikt nam niczego nie narzuca,finanse sa czytelne,kazdy moze sprawdzic jakie sa "przychody" i wydatki.U nas nie do pomyslenia jest taki skandal ,jak ten z Kasiny Wielkiej. Jezeli zbieramy pieniadze na cele charytatywne,to te pieniadze na pewno tam trafiaja. Mamy wolnosc w Chrystusie i jestesmy uczciwi,dlatego do naszych krajow uciekaja muzulmanie,buddysci,hinduisci,a nawet katolicy i wszystkich traktujemy z takim samym szacunkiem,bo to nasi blizni.
   doceń 5
 • PT
  20.11.2017 08:53
  Interesująca, a raczej bardzo charakterystyczna dyskusja. Oto ludzie bronią Lutra i atakują film ludzie, którzy tego filmu nie oglądali. Padają nawet tak absurdalne uogólnienia, jak np.:

  > Filmy o charakterze propagandowym nie maja ambicji ukazania całej prawdy ...

  I mówi to osoba, która z pewnością ani filmu nie oglądała, ani nie ma pojęcia o temacie. Pewnie nawet nie wie, jak wybitni teologowie, historycy i myśliciele wypowiadają się na temat Lutra i rozpętanej przez niego rewolucji. W każdym razie nie wynika to z wypowiedzi. Film atakuje też portalowy protestant, a jakże, i portalowy lewicowiec, a jakże.

  W argumentacji przeciw filmowi, nie chodzi najwyraźniej o prawdę, o rzetelne argumenty, o jakość filmu i przedstawionej tam argumentacji, ale o to, że film nie pasuje im do schematu, zresztą lewicowego i modernistycznego.

  Ciekawe, czy atakowali by też krytyczny film np. o Hitlerze, czy Himmlerze, jakich mnóstwo nakręcono z udziałem różnej jakości historyków, a nawet publicystów?! Tutaj pewnie nie, bo pasuje im to do światopoglądu i go potwierdza. A więc w atakach nie chodzi o prawdę, ale o przeforsowanie swojej wizji świata - jakże to lewicowe, jakże to protestanckie!
  • śwjacenty
   20.11.2017 09:52
   Podział na katolik prawicowy konserwatysta i protestant lewicowy liberał jest fałszywy.
   doceń 3
 • Ptyś
  20.11.2017 18:41
  @swjacenty i reszta protestanckich trolli: boicie się strasznie tego filmu i macie rację. Prawda o reformacji jest dla was straszna. Nie oglądajcie tego filmu bo nie udźwignięcie IHP intelektualnie.
  doceń 2
 • Temida
  20.11.2017 23:16
  W filmie p. Brauna dyskusji nie ma...jest towarzystwo wzajemnej adoracji,grupa twardoglowych katolikow,ktorzy przemilczaja tlo historyczne i grzechy Kosciola i na tym polega tendencyjnosc filmu. W czasach kiedy katolicy masowo opuszczaja Polske i szukaja poprawy swojego bytu wsrod protestantow,moze warto byloby pokusic sie o uczciwosc i zaproszenie do dyskusji takze protestantow? Bez udzialu obroncow Lutra film jest jednostronnym atakiem na madrego czlowieka,ktory intelektualnie i moralnie przerastal wspolczesnych sobie papiezy.
  • Ptyś
   21.11.2017 08:44
   @Temida albo Temida nie oglądała filmu albo nie mówi prawdy. Tłumaczenie wystąpienia Lutra i ukazaniu błędów papiestwa jest poświęcona cała wyodrębniona część tego filmu. Ale oprócz krytyki papieży de Medicii jest również ukazana rola książąt niemieckich wypuszczajacych harcownika Ludera by wszczynał zamęt społeczny w ich partykularnych interesach. W filmie jest więcej o kontekście społecznym i politycznym niż przeciętny protestant wie.
   • hrabia
    22.11.2017 13:27
    A jak myslisz, dlaczego wsrod dyskutantow brakuje luteran? To taki katolicki sad w ktorym as sami oskarzyciele, a brak jest obroncy. Uczciwie, po katolicku.
    doceń 1
    0
   • ptyś
    22.11.2017 17:57
    @hrabia rzecz w tym, że w filmie nie brakuje luteran. Ale żeby to wiedzieć, to trzeba obejrzeć :)
    doceń 1
    0
  • Michał Arman
   28.11.2017 14:56
   Amen! Bracie!
   doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zobacz także

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma